top of page

303 (1.4305)

303 kalite, östenitik yapıya sahip paslanmaz çelikler arasında işlenebilirliği en iyi olan kalitedir. 304 ve 316 kalite paslanmaz çelikler gibi Türkiye’de ve dünyada kullanımı oldukça yaygındır. İşlenebilirliğinin sebebi, içerisinde bulunan sülfürdür. Ancak sülfür, malzemenin işlenebilirliğini yükseltirken, korozyon dayanımını düşürmektedir.Bu nedenle 303 kalite paslanmaz çeliklerin, 304 kalitelere oranla korozyona dayanımı daha az olur.

303 kalite malzemenin üretimi, diğer kalitelere kıyasla daha zordur. İçeriğindeki malzemelerin oranları ve homojen olarak dağılmasının ayarlanması çok önemlidir. Alaşımın homojen dağılımı ise son işlem olan tavlama esnasında ayarlanır.

Tavlama özenle ve iyi bir şekilde yapılırsa malzemenin işlenebilirliğinde ve diğer fiziksel özelliklerinde oldukça iyi sonuçlar alınır. Tavlamanın kötü ve bozuk şekilde yapılması durumunda ise malzemelerde işleme zorlukları yaşanabilmektedir.

Kalite Özelliklerinin Derecelendirilmesi

Not: Değerlendirme 5 puan üzerinden yapılmıştır.

Kullanım Alanları

Cıvata yapımında, paslanmaz vida, somun üretiminde, otomotiv dişlilerinde, bağlantı elemanlarında, gıda sektöründe, elektronik ünitelerde kullanılmaktadır.

bottom of page