top of page
IMG_2223_edited.jpg

Genel Müdür'ün Mesajı


Değerli iş ortaklarımız, kıymetli dostlarımız ve çalışanlarımız;

1990’lı yılların başından itibaren paslanmaz ve vasıflı çelik ticareti üzerine  yoğunlaşan firmamız, bugün paslanmaz çelik sektörünün öncü kuruluşlarının başında yer almaktadır. Göktürkler ismi bugün paslanmaz çelik uzun ürünlerde Türkiye pazarında bir marka olarak görülüyor. Başlıca ürünlerimiz arasında paslanmaz çelik yuvarlak mil, tel, altıköşe, kare, lama ve köşebent bulunmaktadır.

 

Ürünlerimizde doğrusallık, sertlik ve çatlak kontrolü analizlerini kendi bünyemizde yapıyoruz. Yaptığımız testlerle birlikte müşterilerimizin ileride yaşayabileceği olası sorunları önceden tespit edip, onlara ilk elden tavsiyeler veriyor, çözümler sunuyoruz. Yani Göktürkler, müşterilerine sadece malzeme satışı yapan bir firma değil, paslanmaz çelikle ilgili her konuda teknik danışmanlık veren komple bir tedarikçidir.

 

Beyaz eşya, mutfak aletleri, gıda, kimya, medikal, otomotiv, imalat, iklimlendirme, enerji ve gemicilik sektörleri gibi birçok farklı sanayi koluna paslanmaz çelik tedarik ediyoruz. Yıllar içinde ulaştığımız sektörlerin sayısını artırırken, irili ufaklı birçok sektörün de en önemli tedarikçisi konumuna gelmeyi başardık.

 

Yüksek miktarda stok ve toplu ithalat yapma gücümüzden dolayı yurtdışındaki fiyatları oldukça uygun seviyelere indirebildiğimiz ve bunun avantajını sanayicilere aktardığımız artık tüm sektör tarafından iyi biliniyor. Ayrıca, ithalatlarımızla kullanım alanına göre farklı kaliteler ve özel çaplarda malzemelere ulaşma olanağı sunuyoruz. Böylece firmaların üretim maliyetlerinin düşmesine ve ihracat pazarlarındaki rekabet gücünün artmasına yardımcı oluyoruz.

 

Biz, paslanmaz çelik sektöründe geçmişten bugüne gelen en önemli sorunun kullanılan malzemelerdeki kalite yetersizlikleri olduğunu gördük.

 

Türkiye piyasasında rekabet denince maalesef akla sadece düşük fiyat teklif etmek geliyor. Sektördeki birçok firma da piyasada tutunabilmek için elindeki tek silah olarak fiyatlarını görüyor. Ancak bunun sonucunda maliyet düşürmek için malzeme kalitesinden, termin sürelerinden ve yapılması gereken birçok detaylı hizmetten ödünler veriliyor. Sonuçta da sanayicilerimiz hesapta olmayan ek işçilik masrafları, problemli ürün iadeleri ve sipariş gecikmeleri gibi türlü sıkıntılarla uğraşmak zorunda kalıyor.

Bizim özellikle hizmet ve malzeme kalitesindeki hassasiyetimiz, piyasadaki rekabet kültüründe ortaya çıkmış olan bu boşluğun bir sonucudur.

 

Göktürkler Çelik’te kariyer hedefleyen bir kişinin; müşterilerinin tüm üretim prosesine en az onlar kadar hakim olması ve kullanılan malzemenin doğru seçimi ile geliştirilmesi üzerine çalışmalar  yapması zorunludur. Yani, müşteri ihtiyaçları doğrultusunda kendimizi ve ürünümüzü geliştirmek bizim için daima en önemli nokta olacaktır.

 

Sektörde standart ürünler üzerinden ticaret yapan çokça firma var. Göktürkler ise yıllardır tüm ithalatlarını mühendis kadromuz tarafından hazırlanan özel şartnameler ile yapmaktadır. Dolayısıyla, Göktürkler Çelik’in ürünü piyasadaki herhangi bir paslanmaz çelik ürüne kıyasla korozyon dayanımı ve mekanik özellikler açısından ciddi üstünlükler göstermektedir.

 

Türkiye’ye 2. sınıf ürünler göndermeye alışık yurtdışı tedarikçiler başta bu konuda zorlansa da, zaman içinde bizim sistemimizle çalışmaya alıştılar. Bunun sonucunda partner olarak bize ve sektör olarak da Türkiye’ye bakışları değişti, saygıları arttı. Bugün bizim aracılığımızla birçok üründe Türkiye’ye Amerika ve Almanya gibi ülkeler için üretilen kalitelerde ürünler geliyor. Bu yüzden, Göktürkler sektörde kaliteli ürün ve hizmet arayışında olan sanayiciler için 1 numaralı tedarikçi olarak görülüyor.

 

Bununla birlikte biz işbirliği yaptığımız tüm fabrikaları birinci elden denetlemeyi sorumluluk edinmiş bir firmayız. Özellikle Hindistan ve Uzakdoğu’da çalıştığımız fabrikaları her yıl ekibimiz ile yerinde ziyaret ediyor ve orada gerekli kontrol ve uyarıları yapmaya devam ediyoruz.
 

Yurtiçindeki yoğun temponun yanı sıra, ihracat alanında da yaptığımız yatırımların meyvelerini topluyoruz. Özellikle Avrupa’daki son kullanıcıların talep ettiği özel kalitelere geniş bir stok ile hitap ediyoruz. Satışlarımızın her geçen yıl daha büyük bir yüzdesi ihracata ayrılırken, bu piyasaların firmamıza farklı bir vizyon kattığını da görüyoruz.

 

Yakın zamanda hedefimiz ihracat ve yurtiçi satışları yüzde 50-50 dengelemek olacak. Bunun için de belirlemiş olduğumuz farklı ülkelerde ofis ve depolar açmayı planlıyoruz. Bugün Türkiye’de marka olan Göktürkler Çelik’i yakın zamanda bölgesel bir güç haline getirmek en büyük projemizdir.

 

Son olarak, tüm çalışanlarımıza çok değerli katkılarından dolayı teşekkür ederim. Onların iş ciddiyeti ve profesyonelliği Göktürkler’i farklı kılan temel özellik olmuştur ve daima da olmaya devam edecektir.

 

Tüm iş ortaklarımız ve dostlarımıza da bize verdikleri destek ve yükledikleri sorumluluklar için ayrıca teşekkür ederim. Bütün ticari faaliyetimiz ve çabamız onların daha rekabetçi, daha başarılı ve daha mutlu olmaları içindir.

 

Çelik bizim tutkumuzdur ve biz gelecekte de Türk paslanmaz çelik sektörünün ana tedarikçilerinin başında olmaya devam edeceğiz.

 

Burak Göktürk
Genel Müdür

bottom of page